با ۳xpl سریع‌ترین مرورگر بلاک‌چین جهان با حفظ حریم خصوصی آشنا شوید

3xpl سریع‌ترین مرورگر بلاک‌چین جهان با حفظ حریم خصوصی آشنا شوید

مرورگر ۳xpl مجهز‌به یک رابط کاربری آسان و قابل فهم برای افراد مبتدی است که قابلیت‌های گسترده‌ای را‌ به کاربران حوزه ارزهای دیجیتال، از جمله جست‌وجوی هم‌زمان تراکنش‌ها و آدرس‌های کیف پول در بلاک‌چین‌ها ارایه می‌دهد.

علاوه‌براین، این ابزار امکان دریافت رسید تراکنش‌ها و صورت‌های مالی کیف پول کاربران را به شیوه سنتی و درقالب فایل PDF فراهم می‌کند.

۳xpl همچنین قابلیت‌ها و ویژگی‌های پیشرفته‌تری را نیز در اختیار کاربران حرفه‌ای، توسعه‌دهندگان و تحلیل‌گران قرار می‌دهد.

ازجمله این قابلیت‌ها به دسترسی به APIهای JSON و WebSocket برای ساخت اپلیکیشن‌ها، دسترسی به API سایت ClickHouse برای اجرای کوئری‌های تحلیلی SQL و دامپ‌های داده قابل دانلود، به‌منظور کار با داده‌های بومی بلاک‌چین می‌توان اشاره کرد.

Features 3xpl

درادامه قصد داریم شما را بیشتر با مفهوم مرورگر بلاک‌چین یا بلاک اکسپلورر و ویژگی‌ها و کاربردهای منحصربه‌فرد مرورگر بلاک‌چین ۳xpl آشنا کنیم.

بلاک ‌اکسپلورر چیست؟

بلاک ‌اکسپلورر، ابزاری کاربردی و مفید برای کاربران ارزهای دیجیتال است که داده‌هایی از قبیل اطلاعات فنی بلاک‌چین‌ها، آدرس کیف پول‌ها، نرخ هش شبکه بلاک‌چینی، داده‌های مربوط‌به تراکنش‌ها و سایر اطلاعات لازم را جمع‌آوری می‌کند و در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

از آنجایی‌که شفافیت، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فناوری بلاک‌چین است، به همین دلیل در بلاک‌چین‌ها می‌توان تمامی اطلاعات مربوط‌به تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه و آدرس‌های موجود را مورد بررسی قرار داد که این کار از‌طریق بلاک اکسپلوررها انجام می‌شود.

به‌عبارت ساده‌تر، همان‌طور که کاربران بانک‌ها می‌توانند با مراجعه حضوری یا از طریق ابزارهایی نظیر اینترنت‌بانک و همراه‌بانک به اطلاعات حساب و پرداخت‌های بانکی و سایر امور مرتبط دسترسی داشته باشند، در بازار ارزهای دیجیتال، با توجه به اینکه شخص ثالث یا نهاد مالی مثل بانک‌ها و موسسه‌های مالی وجود ندارد، این کار با استفاده از یک مرورگر بلاک‌چین انجام می‌شود.

بلاک اکسپلورر چه کاربردهایی دارد؟

با استفاده از ابزار بلاک اکسپلورر، کاربران به راحتی می‌توانند:

وضعیت تراکنش‌ها و داده‌های فنی بلاک‌ها را بررسی کنند. برای مثال، درصورت نیاز به ارایه فیش واریزی پس از یک تراکنش، می‌توانند از بلاک ‌اکسپلورر استفاده کنند.

قبل از انجام یک تراکنش، صحت آدرس مقصد را بررسی کنند.

بعد از انجام تراکنش، موفقیت یا عدم موفقیت آن را بررسی کنند.

در صورت طولانی شدن فرآیند انجام تراکنش، علت عدم تکمیل آن را پیگیری کنند.

با توجه‌به متغیر بودن کارمزد تراکنش، بسته به زمان انجام تراکنش و نوع ارز انتخابی، می‌توانند با استفاده از بلاک‌ اکسپلورر مقدار دقیق کارمزد تراکنش را مشاهده کنند.

۳xpl از چه بلاک‌چین‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

هدف اصلی و بلندپروازانه ۳xpl پشتیبانی از حداقل ۵۰ بلاک‌چین محبوب جهان است. یکی‌از اتفاقات مثبت جدید اینکه این مرورگر بلاک‌چین از می ۲۰۲۳، پشتیبانی از ۱۲ بلاک‌چین زیر را به پلتفرم خود اضافه کرده است:

بیت‌کوین (BTC)، اتریوم (ٍETH)، آربیتروم وان (Arbitrum One)، بیت‌کوین کش (Bitcoin Cash)، بایننس‌کوین (BNB)، کاردانو (Cardano)، دوج‌کوین (Dogecoin)، لایت‌کوین (Litecoin)، پولکادات (Polkadot)، پالیگان (polygon)، تون (TON) و زی‌کش (Zcash).

An-universal-explorer

بزرگ‌ترین وجه تمایز بلاک اکسپلورر ۳xpl با بیشتر مرورگرهای بلاک‌چینی این است که مرورگرهای دیگر حداکثر از سه تا چهار بلاک‌چین با یک معماری ساده پشتیبانی می‌کنند.

Supported-blockchains

به‌عنوان مثال، مرورگر بلاک‌چین معروف «بلاک‌چین دات‌کام» (Blockchain.com) تنها از شبکه‌های بلاک‌چینی بیت‌کوین، اتریوم و بیت‌کوین کش پشتیبانی می‌کند، در حالی‌که بلاک اکسپلورر اترسکن (Etherscan) از زنجیره‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) مانند اتریوم و بایننس پشتیبانی می‌کند.
هدف ۳xpl پشتیبانی از بلاک‌چین‌های بیشتر با یک فرمت داده واحد است که امکان جست‌وجوی هم‌زمان در تمام بلاک‌چین‌ها را فراهم می‌کند.

به لطف ویژگی‌های منحصربه‌فرد ۳xpl، این مرورگر بلاک‌چین امروزه به یکی از پرکاربردترین بلاک اکسپلوررها در دنیا تبدیل شده است. درادامه، مهم‌ترین این ویژگی‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

فوق‌العاده سریع

Blazingly-fast-speed

۳xpl برای این‌که به سریع‌ترین مرورگر بلاک‌چین دنیا تبدیل شود، با ترکیب معماری سریع پایگاه داده با یک رابط وب پاسخگو ساخته شده است. به این معنا که تمام موارد غیرضروری شامل انیمیشن‌ها یا تبلیغات مزاحم در این پلتفرم حذف شده است.

در این مرورگر، اکثر صفحات در کمتر از ۱۰۰ میلی‌ثانیه بارگذاری می‌شوند. کاربر پس از کلیک، پاسخ فوری از مرورگر دریافت می‌کند. همه این‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که ۳xpl روزانه با یک میلیون رویداد جدید بلاک‌چینی روبه‌رو است!

حذف تبلیغات

همه بلاک اکسپلوررهای محبوب، از جمله Blockchain.com و Etherscan، از تبلیغات به‌عنوان منبع اصلی درآمد خود استفاده می‌کنند، در حالی‌‌که این مورد در مرورگر بلاک‌چین ۳xpl حذف شده است.
توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها با استفاده از ۳xpl، این اطمینان را حاصل می‌کنند که کاربرانشان با تبلیغات جعلی مواجه نمی‌شوند و همین موضوع، امنیت کاربر را نیز تضمین می‌کند.

Ad-free

حفظ حریم خصوصی

یکی از عملکردهای مرورگرهای بلاک‌چین و شریک‌های تبلیغاتی آنها این است که با ردیابی فعالیت کاربران خود، سودشان را به حداکثر برسانند.
زمانی که از یک شبکه تبلیغاتی یا ابزار گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) استفاده می‌شود، این مرورگرها اطلاعاتی را در مورد اینکه چه کاربرانی چه تراکنش‌هایی را می‌بینند ارایه می‌دهند، بنابراین امکان ارتباط کاربران با تراکنش‌ها و موجودی کیف پول آنها وجود دارد.
اما این موضوع در مورد مرورگر ۳xpl به چشم نمی‌خورد. ۳xpl حریم خصوصی را جدی می‌گیرد و هیچ کد مربوط‌به شخص ثالثی را در صفحات خود نگه نمی‌دارد.
برای حفظ بیشتر این حریم خصوصی، ۳xpl یک سرویس دامنه مخفی Onion را در شبکه Tor ارایه می‌دهد. این مرورگر بلاک‌چین همچنین می‌تواند بدون نیاز به زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت نیز کار کند.

Maximum-privacy

پلتفرم منبع‌باز و قابل تایید

یکی از مزیت‌های متمایز ۳xpl نسبت به سایر مرورگرهای بلاک‌چین، «منبع‌باز» بودن (Open-source) هسته آن است. منبع باز بودن به این معنی است که داده‌های ۳xpl قابل تایید هستند. یعنی هرکس می‌تواند کد ۳xpl را اجرا کند و همان داده‌های بلوک نمایش داده‌شده در دیگر مرورگرها را دریافت کند.
این قابلیت همچنین به ۳xpl امکان رشد سریع‌تری را می‌دهد تا مرورگرهای خود را به‌طور موثرتری توسعه دهد. زیرا کد منبع باز، امکان دریافت ورودی از جامعه‌ ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند.

Open-source-and-verifiable

مناسب برای تحقیقات و مطالعات آکادمیک

بلاک اکسپلورر ۳xpl افزون‌بر این‌که یک مرورگر بدون تبلیغات است، از تحقیقات آکادمیک و غیرتجاری با ارایه دسترسی رایگان به داده‌های خود پشتیبانی می‌کند.
این قابلیت، توانایی مطالعه و تجزیه و تحلیل داده‌های بلاک‌چینی را بدون هیچ محدودیت مالی برای محققان و دانشگاهیان فراهم می‌کند که این مساله خود باعث تحقق توسعه و نوآوری در این زمینه می‌شود.

Academic-friendly
لینک کوتاه: https://www.bcamag.com/meyw
نفیسه محروقی
نفیسه محروقی
مقاله‌ها: 13

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *