از مجادله SEC و کوین‌بیس تا بیت‌کوین ۱۷۰هزار دلاری

پیروزی کوین‌بیس (Coinbase) مقابل کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، موفقیتی برای کریپتو به‌شمار می‌رود که توانسته یک اعتماد منطقی را نسبت‌به این صنعت جلب کند.

دو دلیل اصلی پذیرش تدریجی بیت‌کوین (Bitcoin) و فناوری بلاک‌چین (Blockchain) در جهان، یک: عدم تبلیغ به‌دلیل غیرمتمرکز و بی‌سرزمین بودن بیت‌کوین و دو: بی‌تمایلی و ترس بانک‌ها و دولت‌ها به‌دلیل احتمال از دست دادن قدرت و سلطه‌گری آن‌ها در نظام پولی جهان است.

اما آن‌چه باعث شده این فناوری مانند آب راه خود را رفته‌رفته پیدا کند و از سوی عامه مردم مورد توجه قرار گیرد، افزایش آگاهی مردم جهان نسبت‌به دسیسه‌های نخ‌نمای بازیگران اقتصادی است. در این میان، شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات در این حوزه می‌توانند نقش بسزایی در هموارسازی این مسیر ایفا کنند.

کوین‌بیس بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال حال حاضر آمریکا، به‌تازگی در یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمندترین نبردهای تاریخ کریپتو پیروز میدان شده است. می‌توان گفت که این پیروزی جزو سرنوشت‌سازترین اتفاقات تاریخ کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) خواهد بود. زیرا پیامدهای آن به تغییرات نگرشی و قانونی منجر خواهد شد که برای تسریع روند رشد این فناوری نوپا بسیار سودمند خواهد بود. در این مطلب می‌خواهیم به علت پیروزی کوین‌بیس و تاثیرات آن بر سرنوشت اکوسیستم کریپتو بپردازیم. با ما همراه باشید.

نبرد میان کوین‌بیس و آمریکا

نبرد میان کوین‌بیس و آمریکا

مدت‌ها بود که دولت ایالات متحده نحوه عملکرد و فعالیت‌های صرافی کوین‌بیس را نسبت‌به قانونی بودن این فعالیت‌ها تحت نظر داشت. یکی از این اتهامات مربوط‌به معاملاتی است که از ۸ اکتبر ۲۰۱۹ (۱۶ مهر ۱۳۹۸) تا ۱۱ مارس ۲۰۲۲ (۲۰ اسفند ۱۴۰۰) در این صرافی انجام شده که کوین‌بیس به تسهیل تراکنش‌ها در این مدت و نقض قوانین اوراق بهادار متهم بود.

در سال ۲۰۲۲ نیز سه نفر از مشتریان این صرافی شکایتی مبنی‌بر نقض قوانین اوراق بهادار توسط این صرافی ثبت کردند. شاکیان مدعی بودند ۷۹ توکن که به‌عنوان اوراق بهادار شناخته می‌شوند، در این صرافی لیست شده‌اند و هیچ هشداری نسبت‌به ریسک‌های ناشی از خرید این توکن‌ها به مشتریان داده نشده است.

«برایان آرمسترانگ» (Brian Armstrong)، بنیان‌گذار و مدیرعامل کوین‌بیس، به‌شخصه به شفاف‌سازی فعالیت‌های این مجموعه اقدام کرد و اذعان داشت که نیازی به عقب‌نشینی نیست و برای حقوق کریپتو در آمریکا خواهد جنگید. آرمسترانگ مدعی شد که معامله و تراکنش‌های صرافی همواره تحت قوانین کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) انجام شده و با استانداردهای معاملات اوراق بهادار مطابقتی نداشته‌اند و به همین خاطر قوانین هرگز نقض نشده‌اند.

آرمسترانگ در دادگاه استیناف حوزه دوم ایالات متحده آمریکا (United States Court of Appeals for the Second Circuit) رای تایید غیرقانونی نبودن خرید و فروش توکن‌های ارزهای دیجیتال در پلتفرم کوین‌بیس را از قاضی دادگاه دریافت کرد. این بدان معناست که فعالیت‌های قانونی کوین‌بیس با قوانین وضع‌شده در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا مغایرتی ندارد و تراکنش‌ها و توکن‌های معامله‌شده در این صرافی به‌عنوان اوراق بهادار شناخته نشده است.

فعالان این حوزه می‌گویند فعالیت قانونی کوین‌بیس نه‌تنها به نفع خود این صرافی است، بلکه برای کل اکوسیستم یک دستاورد بزرگ و مثبت به شمار می‌رود؛ زیرا رای چنین دادگاه معتبر آمریکایی تاثیر مستقیم بسیار زیادی بر دارندگان رمزارز و افکار عمومی می‌گذارد.

پس از موفقیت کوین‌بیس در دادگاه، «پاول گروال» (Paul Grewal)، وکیل آمریکایی و مدیر ارشد حقوقی کوین‌بیس در توییتی نوشت: «ما قدردان دادگاه استیناف حوزه دوم هستیم که بر آن‌چه طبق قانون اوراق بهادار فدرال واضح است، تاکید کرد؛ این‌که هیچ مسوولیت شخصی حقوقی (private liability) برای خرید و فروش ثانویه دارایی‌های دیجیتال در صرافی‌هایی مانند کوین‌بیس وجود ندارد. چرا؟ چون قراردادها مهم هستند.»

اما مبارزه میان کوین‌بیس با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا و «گری گنسلر» (Gary Gensler)، رییس کمیسیون، به پایان نرسیده و این پیروزی، این حقیقت را تغییر نمی‌دهد که پیروزی‌هایی که کوین‌بیس به‌دست می‌آورد، تنها بخشی از هدف اصلی آرمسترانگ، یعنی پیروزی مقابل کمیسیون بورس و اوراق بهادار برای تغییر قوانین به نفع اکوسیستم کریپتو است.

آرمسترانگ در این رابطه می‌گوید: «دیدگاه ساده‌لوحانه‌ای که نسبت‌به کریپتو وجود دارد این است که خرید و فروش و معامله ارزهای دیجیتال نوعی سفته‌بازی است و درنهایت همه افراد و سرمایه‌گذاران دارایی خود را از دست می‌دهند. افراد ناآگاه، جنگل را در میان درختان گم کرده‌اند.

کریپتو از اساس یک محصول مالی نیست، بلکه یک فناوری است که می‌تواند همواره به‌روز شود. کریپتو می‌تواند همه محصولات مالی را ارتقا دهد؛ می‌تواند تسویه‌حساب‌ها را ارزان‌تر کند تا بتوانید برای خانواده خود در هر کجای جهان که هستند، از طریق این راه جدید انتقال وجه انجام دهید. کریپتو می‌تواند یک راه جدید برای پرداخت حق‌الزحمه هنرمندان باشد. کریپتوکارنسی صرف‌نظر از این‌که درباره آن چه فکر می‌کنید، قرار نیست جایی برود یا اختراع نشود! اکثر نقاط جهان با آغوشی باز آن را پذیرفته‌اند تا بتوانند سیستم مالی خود را ارتقا دهند. آن‌چه که من از آن می‌ترسم این است که ما برای ۵ تا ۱۰ سال دست روی دست بگذاریم و زمانی به سمت این فناوری برویم که دیر شده باشد؛ همان کاری که سر ۵G و نیمه‌رساناها انجام دادیم و گفتیم: «اوه، این یک موضوع امنیت ملی است» و هزاران اما و اگر به آن وارد کردیم. ما نیاز داریم فرصت‌های بالقوه این فناوری و چشم‌انداز آینده آن را ببینیم. ما به یک کتاب قانون شفاف در ایالات متحده در این زمینه نیاز داریم.»

البته این پیشرفت‌های حقوقی، این حقیقت را تغییر نمی‌دهد که صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مانند یونی‌سواپ (Uniswap) سهم بازار را از صرافی‌های متمرکز دزدیده‌اند. حجم معاملات انجام‌شده در صرافی یونی‌سواپ در سال جاری به رکورد ۲ تریلیون دلار رسیده است.
این حجم معاملات شامل تراکنش‌های انجام‌شده در بلاک‌چین‌های مختلف پشتیبانی‌کننده یونی‌سواپ، از جمله اتریوم (Ethereum)، پالیگان (Polygon)، آپتیمیسم (Optimism)، سلو (Celo)، زنجیره بی‌ان‌بی (BNB Chain)، بیس (Base)، بلست (Blast) و شبکه آوالانچ (Avalanche Network) می‌شود.

یونی‌سواپ در نوامبر ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد و تنها ظرف ۴۲ ماه به رکورد ۱ تریلیون دلار در حجم معاملات در مه ۲۰۲۲ رسید. پس از آن، حتی در زمانی که رقابت در فضای صرافی‌های غیرمتمرکز به‌شدت افزایش پیدا کرده بود، ظرف کمتر از ۲۴ ماه به رکورد دوم خود یعنی ۲ تریلیون دلار رسید.
رکورد حجم معاملات هفتگی در یونی‌سواپ بیش از ۲۱ میلیارد دلار بوده است، این در حالی است که حجم هفتگی معاملاتی رقیت این صرافی، یعنی صرافی غیرمتمرکز پنکیک‌سواپ (PancakeSwap) که از نظر حجم معاملات در جایگاه دوم قرار دارد، تنها حدود ۹ میلیارد دلار بوده است. پس از آن صرافی‌های کرو بالانسر (Curve Balancer‌) و تریدر جو (Trader Joe) تنها با ۸۰۰ و ۱۸۰۰ میلیون دلار در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.
صرف‌نظر از جایگاه صرافی‌های متمرکز، این حقیقت را که صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند یونی‌سواپ هر روز انعطاف‌پذیرتر، کاربردی‌تر و کاربرپسندتر می‌شوند، نمی‌توان کتمان کرد.
این بدان معناست که صنعت کریپتو به‌صورت موازی در بخش‌ها و ابعاد گسترده‌ای در حال توسعه است و هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. اما این موضوع چه ارتباطی با رشد ارزش بیت‌کوین در بلندمدت دارد؟

بیت‌کوین ۱۷۰هزار دلاری

بیت‌کوین ۱۷۰هزار دلاری

همان‌طور که شاهد هستیم، بیش از ۱۷ ماه است که بازار ارزهای دیجیتال پس از یک دوره خواب زمستانی دوباره صعودی شده و در این مدت بارها و بارها بیت‌کوین سقف‌های تاریخی جدیدی را ثبت کرده است. اما این صعود تا کجا می‌تواند ادامه پیدا کند؟

«آنتونی اسکاراموچی» (Anthony Scaramucci)، بنیان‌گذار شرکت سرمایه‌گذاری «اسکای‌بریج کپیتال» (SkyBridge Capital) در مصاحبه اخیر خود با شبکه CNBC درباره علت رشد قیمت بیت‌کوین گفت: «من فکر می‌کنم ETF (صندوق قابل معامله در بورس) یک دلیل بزرگ آن است.

موانع قانون‌گذاری بیت‌کوین که در حال برطرف شدن است از دیگر دلایل اصلی آن محسوب می‌شود. همچنین، وقتی جایی مثل وال‌استریت محصولی مانند این را دریافت می‌کند، درست مانند دستگاه فروش عمل کرده و یک عالمه تقاضا برای آن محصول ایجاد می‌کند. این خیلی غافلگیرکننده است که ۱۰ میلیارد دلار سرمایه در سه ماهه اول سال وارد بازاری مانند بیت‌کوین شود. زیرا یک سال طول کشید تا ای‌تی‌اف طلا به رقم ۱۰ میلیارد دلار برسد و بیت‌کوین در یک‌چهارم این زمان به چنین رقمی رسید. نمی‌خواهم کسی را مجبور (به خرید بیت‌کوین) کنم اما در شبکه بیت‌کوین روزی ۹۰۰ کوین استخراج می‌شود که این رقم در هاوینگ (۱۹ آوریل ۲۰۲۴) نصف شده و شما در ازای آن دو تا سه هزار تقاضا، نصف عرضه قبل را خواهید داشت. با این حساب، از زمان تایید ای‌تی‌اف بیت‌کوین، تقاضا افزایش پیدا کرده و در همان زمان، عرضه با رسیدن به زمان هاوینگ به نصف کاهش یافته است و من فکر می‌کنم حالا حالاها روند صعودی ادامه‌دار خواهد بود.»

اسکاراموچی در پاسخ به این سوال که آیا تارگت یا قیمت مشخصی را در مورد بیت‌کوین پیش‌بینی می‌کند یا خیر، پاسخ قانع‌کننده‌ای می‌دهد: «من همیشه در این مورد نظر ثابتی داشته‌ام و در واقع باید بگویم که از حدود ۱۹ ماه از پیش از هاوینگ چهارم در آوریل ۲۰۲۴ تا کنون، قیمت بیت‌کوین روند صعودی داشته است. اگر محافظه‌کارانه بخواهیم در نظر بگیریم، من می‌گویم در این دوره/موج صعودی، محدوده ۱۷۰هزار دلاری را خواهیم دید. اما بیت‌کوین یک محصول چرخه‌ای است. به عقیده من؛ موجی از مردم وارد بخش تقاضا می‌شوند و به بازار موج می‌دهند.

به‌هرحال از نظر من قیمت (بیت‌کوین) تا پایان چرخه کنونی به ۱۷۰هزار دلار خواهد رسید. همچنین، آلت‌کوین‌هایی مانند سولانا (Solana) و آولانچ (Avalanche) رشدهای خوبی را تجربه کردند که بیت‌کوین نسبت‌به همه آن‌ها عملکرد بهتری داشت. ارزش دلار آمریکا از ژانویه ۲۰۲۰ تاکنون حدود ۲۲ درصد ریزش داشته و بیت‌کوین هشت برابر رشد کرده است. شاید فکر کنید دارم سنگ بیت‌کوین را به سینه می‌زنم. ممکن است بیت‌کوین به‌خاطر خاصیت پرنوسان بودن، ۵۰ درصد اصلاح کند، اما من فکر می‌کنم طراحی آن به این صورت است که یک (ابزار/محصول) پوشش ضدتورم است. این بدان معنا نیست که در کوتاه‌مدت می‌تواند پوشش‌دهنده تورم باشد: اما اگر شما در یک چرخه چهار ساله بیت‌کوین داشته باشید، در عمل متوجه آن می‌شوید و هرکس که هودلر آن در این بازه زمانی بوده و بیت‌کوین‌های خود را نگه‌داشته، هرگز پول خود را از دست نداده است.»

نقش صرافی‌ها در آینده کریپتو

در پس پیدایش هر فناوری، همیشه افراد سودجویی بوده‌اند که به‌دنبال سواستفاده از افراد ناآگاهی رفته‌اند که هنوز با زیر و بم آن فناوری آشنا نشده‌اند. پایان هر دوره از سودجویی‌ها در هر حوزه، به‌هنگام فراگیر شدن آگاهی تمامی مردم بوده است.

در صنعت کریپتوکارنسی و بلاک‌چین نیز مانند سایر فناوری‌ها در ابتدای راه، شاهد انواع روش‌های کلاهبرداری بوده‌ایم؛ روش‌هایی که لطمه‌های بزرگی به ذهنیت سایر افراد وارد کرده است. کلاه‌برداران زیادی به‌ویژه در سال‌های نخست پیدایش فناوری بلاک‌چین تحت عنوان صرافی دیجیتال وارد بازی شده و ضربه‌های بزرگی به این صنعت وارد کردند.

اما با گذشت زمان، انجمن‌ها و صرافی‌های بزرگی پدیدار شدند که با قرار گرفتن در مسیر درست، موجب بهره‌مندی خود و سایر مردم جهان از این فرصت پیش‌آمده شدند.

دولت‌ها پیش از هرگونه تصمیم‌گیری یا موضع‌گیری نسبت به این صنعت، با تحت کنترل نگه‌داشتن شرکت‌ها و صرافی‌های ارایه‌دهنده خدمات رمزارزی، به‌سادگی می‌توانند فرصت‌ها و تهدیدهای این صنعت را درک کرده و با قانون‌گذاری‌های خردمندانه، این سرزمین غیرمتمرکز و آزاد را به بستری برای احیای اقتصادهای ویران تبدیل کنند.

لینک کوتاه: https://www.bcamag.com/j3tl
علی مقصودی
علی مقصودی
مقاله‌ها: 10

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *