بررسی مقررات توکن‌سازی در بریتانیا

توکن‌سازی دارایی‌های واقعی (RWA) یکی از راه‌های اصلی ایجاد اعتماد و جذب سرمایه در بازارهای مالی امروزی و FCA مسوول نظارت بر مقررات این ابزار در بریتانیا است.

رگولاتوری FCA چه رویکردی برای توکن‌سازی دارایی‌های واقعی دارد؟

عناوین این مقاله:

توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی (Real-World Asset Tokenization) به فرآیندی اشاره دارد که امکان مشارکت بیشتر افراد در بازار دارایی‌های واقعی (RWA) را فراهم کرده و به افرادی که در حوزه‌های «مالی غیرمتمرکز» (Decentralized Finance – DeFi) فعالیت دارند، فرصت ارایه و جذب سرمایه‌های بیشتر می‌دهد. نظر به این‌که آینده توکن‌سازی دارایی‌های واقعی به توسعه مقررات و زیرساخت‌های قوی‌تر وابسته است، نهادهای نظارتی در کشورهای مختلفی همچون بریتانیا در این راستا گام‎هایی برداشته‌اند.

درآمدی بر توکن‌سازی مبتنی‌بر بلاک‌چین

توکن‌سازی یک پدیده مهم در دنیای اقتصاد دیجیتال است که تاثیر بسیاری بر دسترسی سرمایه‌گذاران به بازارها و مالکیت دارایی‌ها دارد؛ فرآیندی که دارایی‌ها را به‌صورت دیجیتال در بلاک‌چین یا دفترکل توزیع‌شده ایجاد می‌کند. این دفتر یک پایگاه داده غیرمتمرکز از معاملات است که مدیریت آن در سراسر یک شبکه مشترک انجام می‌شود و به‌دلیل قابلیت به‌روزرسانی با هر تراکنش، امکان مشاهده و بررسی لحظه‌ای موجودی به سرمایه‌گذاران می‌دهد. این توکن‌ها نمایان‌گر دارایی‌های فیزیکی یا دیجیتال هستند. بلاک‌چین تضمین می‌کند که مالکیت دارایی‌ها پس از خرید توکن‌ها تغییرناپذیر باقی خواهد ماند.

پیامد‌های توکن‌سازی

دسترسی به بازارها:

توکن‌سازی به سرمایه‌گذاران عام امکان دسترسی به بازارهایی را می‌دهد که در حالت عادی برای آن‌ها غیرقابل‌دسترس است. این امکان باعث افزایش مشارکت در بازار و ایجاد عدالت می‌شود.

مالکیت دارایی‌ها:

توکن‌سازی امکان مالکیت بخشی از دارایی‌ها را فراهم می‌کند؛ از دارایی‌های سنتی گرفته تا املاک، هنرها و حتی اعتبار افراد مشهور، تقریبن هر چیزی را می‌توان در یک دفترکل توکنیزه کرد.

انواع توکن‌ها

۱.توکن‌های پلتفرم (Platform Token):

این توکن‌ها به‌عنوان بخشی از یک پلتفرم مانند اتریوم (Ethereum) ایجاد می‌شوند. مثال‌هایی از آن‌ها عبارتند از توکن‌های ERC-20 که اکوسیستم اتریوم را تشکیل می‌دهند.

۲.توکن‌های اوراق بهادار (Security Token):

این توکن‌ها نمایان‌گر دارایی‌های قابل معامله مانند سهام، اوراق بدهی یا املاک هستند. آن‌ها اغلب تحت نظارت قوانین مالی و اوراق بهادار قرار دارند.

۳.توکن‌های معاملاتی (Transactional Token):

این توکن‌ها برای انجام معاملات و پرداخت‌ها استفاده می‌شوند.

۴.توکن‌های کاربردی (Utility Token):

این توکن‌ها برای اهداف خاصی مانند دسترسی به خدمات یا کاربردهای دیگر در یک پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۵.توکن‌های حاکمیتی (Governance Token):

این توکن‌ها به مالکان اجازه می‌دهند تا در تصمیم‌گیری‌های مرتبط‌با پروژه‌ها شرکت کنند. توکن‌های دیفای (DeFi) نمونه‌ای از توکن‌های حاکمیتی هستند.

۶.استیبل‌کوین‌ها (Stablecoin):

استیبل‌کوین‌ها نوعی ارز دیجیتال هستند که ارزش آن‌ها به دارایی‌های باثبات دنیای واقعی مثل دلار یا طلا وابسته است. این توکن‌ها قابل‌تعویض هستند (می‌توان یک استیبل‌کوین را با یک استیبل‌کوین دیگر به‌راحتی جایگزین کرد). استیبل‌کوین‌ها برای کاهش نوسانات شدید رایج در سایر ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند و بیشتر در تراکنش‌های امور مالی غیرمتمرکز کاربرد دارند.

۷.توکن غیرقابل‌تعویض (Non-Fungible Token):

نوع دیگر توکن‌ها، ان‌اف‌تی (NFT) یا توکن غیرقابل‌تعویض است. این توکن‌ها قابل‌ تعویض و بخش‌پذیر نبوده و در واقع به‌عنوان سند دیجیتالی مالکیت عمل می‌کنند که افراد می‌توانند آن‌ها را خرید و فروش کنند. ان‌اف‌تی‌ها می‌توانند نماینده‌ مالکیت نسخه دیجیتالی موارد مختلفی از جمله آثار هنری و اشیای کلکسیونی، بلیت کنسرت، مالکیت فکری و حتی دارایی‌های خاص‌تر مثل سهام تیم‌های ورزشی، اسب‌های مسابقه و حتی سهمی از شهرت افراد مشهور باشند.

توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی چیست؟

دنیای بلاک‌چین در حال حرکت به‌سمت تغییر دارایی‌های واقعی مانند املاک، آثار هنری، سهام، کالاها و سایر دارایی‌های فیزیکی باارزش، به شکل دیجیتال است. به این تغییر بنیادی توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی (Real World Assets) گفته می‌شود. به‌عبارت ساده‌تر، به تبدیل دارایی‌های دنیای واقعی به دارایی‌های دیجیتال روی بلاک‌چین توکن‌سازی RWA گفته می‌شود. توکن‌های دیجیتال قابل‌معامله و مشتق‌شده از دارایی‌های واقعی، در بسترهایی مانند بلاک‌چین، فرصت‌های جدیدی را برای دنیای مالی ایجاد می‌کند.

جک دورسی

توکن‌سازی دارایی‌های واقعی در سال‌های اخیر به‌طور گسترده توسعه یافته و کاربردی نوین برای بلاک‌چین در نظر گرفته می‌شود. در سطح جهان، پلتفرم‌های مختلفی مانند «سکوریتیز» (Securitize)، «هاربر» (Harbor) و «پلی‌مث» (Polymath) به‌عنوان پیش‌گامان این فرآیند شناخته می‌شوند. مطالعات انجام‌شده در سال ۲۰۲۳، مفهوم توکن‌سازی دارایی‌های واقعی را راه‌حلی برای سرمایه‌گذاری دیجیتالی دارایی‌های باارزش تلقی کرده است. این تحقیقات بر تبدیل این دارایی‌ها به توکن‌های دیجیتالی در بستر بلاک‌چین تاکید دارند؛ زیرا به افزایش نقدشوندگی و دسترس‌پذیری برای سرمایه‌گذاران منجر می‌شود.

کاربرد و نحوه عملکرد توکن‌سازی دارایی‌های واقعی

فرآیند توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی شامل چند مرحله است: تامین دارایی، صدور و نگه‌داری دارایی دیجیتال، توزیع و معامله، خدمات‌رسانی و پشتیبانی دارایی و تطابق داده‌ها. این تکنولوژی می‌تواند دنیای مالی سنتی را دستخوش تغییرات قابل‌توجهی سازد. برخی از کاربردهای توکن‌سازی دارایی‌های واقعی شامل موارد زیر است:

آسان‌سازی خرید و فروش دارایی‌ها:

ازآن‌جایی‌که بعضی از دارایی‌های واقعی همچون املاک به‌صورت فرسایشی رفتار کرده و امکان نقدشوندگی دشواری دارند، با تبدیل دارایی‌ها به توکن، خرید و فروش آن‌ها در بازارهای دیجیتال راحت‌تر می‌شود.

تسهیل سرمایه‌گذاری برای عموم مردم با مالکیت و معامله بخشی از دارایی‌ها:

توکن‌سازی برای افراد با سرمایه‌ کم هم امکان مالکیت دارایی‌های باارزش را فراهم می‌کند؛ بدین‌صورت که با تقسیم‌پذیر کردن این دارایی‌ها به بخش‌های کوچک‌تر، مالکیت جزیی را به ارمغان می‌آورند و باعث دسترسی همگانی به آن‌ها می‌شود.

ایجاد وثیقه باارزش:

دارایی‌های واقعی می‌توانند به‌عنوان وثیقه‌ای باثبات در پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز عمل کرده و با آزاد کردن ارزش دارایی‌هایی مانند املاک و مستغلات یا کالاها، امنیت و ثبات اکوسیستم دیفای (حوزه‌های مالی غیرمتمرکز) را افزایش دهند. استفاده از دارایی‌های واقعی به‌عنوان وثیقه برای دریافت وام‌های رمزنگاری یکی از گام‌های منطقی بعدی در زمینه توسعه‌ دیفای است.

ساده‌سازی فرآیندهای پیچیده:

مانند تسریع انتقال مالکیت زمین با استفاده از قراردادهای هوشمند

افزایش امنیت:

تکنولوژی بلاک‌چین می‌تواند یک سند مالکیت امن و غیرقابل‌تغییر را فراهم کند.

در مجموع می‌توان گفت این نوع توکن‌سازی روشی نوین برای جذب سرمایه و فراهم کردن فرصت‌های سرمایه‌گذاری بوده و به‌دلیل شفافیت، قابلیت اعتماد بالا و کاهش هزینه‌ها روشی مطلوب برای استفاده از دارایی‌های واقعی شناخته شده است. همچنین به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد تا به‌طور مستقیم در دارایی‌های واقعی سرمایه‌گذاری کرده و از مزایای حقیقی مالکیت دارایی‌ها بهره‌مند شوند. با این همه، برقراری توازن مناسب بین توکن‌سازی و قوانین و مقررات حاکم بر این حوزه چالشی اساسی برای این صنعت است.

چالش‌ها و ملاحظات توکن‌سازی دارایی‌های واقعی

چالش‌ها و ملاحظات توکن‌سازی دارایی‌های واقعی

این تکنولوژی هنوز نوپا بوده و با چالش‌هایی همراه است که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • ۱. استانداردهای مربوط‌به توکن‌سازی دارایی‌های واقعی نظیر انطباق‌با قوانین و مقررات (به‌ویژه در حوزه احراز هویت مشتری و مبارزه با پول‌شویی) کامل نبوده و هنوز در حال شکل‌گیری است.
 • ۲. در این زمینه هنوز مشکلاتی در ارتباط با محدودیت زیرساخت‌های فعلی، گره‌های پنهان فنی و مقاومت بازیگران قدیمی بازارهای سنتی وجود دارد.
 • ۳. عدم قابلیت همکاری بین سیستم‌های مختلف مانع از پذیرش گسترده‌ این فناوری می‌شود.
 • ۴. توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی راه‌حلی قطعی نبوده و احتمالن زمان زیادی برای عمومیت‌بخشی آن مورد نیاز است.
ایلان ماسک

توکن‌سازی دارایی‌های واقعی شامل کدام دارایی‌ها می‌شود؟

این رویکرد نوآورانه طیف وسیعی از دارایی‌ها از جمله موارد زیر را در بر می‌گیرد:

املاک و مستغلات:

توکن‌سازی در این بخش می‌تواند شامل املاک متنوعی همچون خانه‌های مسکونی، ساختمان‌های تجاری، زمین‌های بایر و صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات (Real Estate Investment Trust -REIT) باشد.

هنر و کلکسیون‌های ارزشمند:

دنیای هنرهای تجسمی، اشیای قیمتی و عتیقه‌ها هم در حال ورود به عصر دیجیتال هستند. توکن‌سازی امکان خرید و فروش بخش‌هایی از آثار هنری و اشیای باارزش را فراهم می‌سازد. این کار باعث می‌شود بازاری که پیش‌تر انحصاری بود، اکنون برای همه قابل‌دسترس باشد.

سهام و اوراق بهادار:

این حوزه شامل توکن‌سازی سهام شرکت‌های خصوصی و دولتی و حتی استارت‌آپ‌ها است. این کار باعث ساده‌تر شدن فرآیند خرید، فروش و معامله‌ سهام شده و می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای سرمایه‌گذاران و کسب‌وکارها ایجاد کند.

کالاها:

کالاهایی مانند فلزات گران‌بها، محصولات کشاورزی و منابع انرژی هم می‌توانند توکنیزه شوند. این فرآیند باعث روان‌تر شدن فرآیند تجارت و تسویه‌حساب و در نتیجه ایجاد بازاری کارآمدتر و شفاف‌تر می‌شود.

اوراق بدهی:

اوراق قرضه، وام‌ها و سایر اوراق بدهی هم برای توکن‌سازی مناسب هستند. این کار با بهبود نقدشوندگی و دسترسی راحت‌تر سرمایه‌گذاران، بازار اوراق بدهی را متحول می‌کند.

پروژه‌های سازه:

سرمایه‌گذاری در پروژه‌های سازه مانند جاده و پل می‌تواند از توکن‌سازی بهره‌مند شود.

مالکیت فکری:

توکن‌سازی مالکیت فکری شامل حق ثبت اختراع، حق تکثیر و علایم تجاری است که سبب ایجاد جریان‌های درآمدی جدید و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش‌های خلاق و نوآورانه می‌شود.

صندوق‌های توکنیزه‌شده:

ابزارهای سرمایه‌گذاری سنتی مانند صندوق‌های تامینی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند با استفاده از توکن‌سازی، دسترسی سرمایه‌گذاران را بیشتر کرده و مدیریت صندوق را بهبود بخشند.

حقوق مالکیت:

حقوقی مانند حق بهره‌برداری از معدن یا حق اجاره نیز امکان توکنیزه شدن را دارند. این کار روش جدیدی را برای مدیریت و تجارت این نوع خاص از حقوق مالکیت ارایه می‌دهد.

موضع جهانی نسب‌به توکن‌سازی دارایی‌های واقعی

در سپتامبر ۲۰۲۳، بانک مرکزی ایالات متحده گزارش تحقیقاتی با عنوان «توکن‌سازی: بررسی اجمالی و تاثیرات آن بر ثبات مالی» منتشر کرد که در آن بر مزایای توکن‌سازی دارایی‌های واقعی تاکید شده است. این گزارش به تاثیر توکن‌سازی در دسترسی سرمایه‌گذاران عام به بازارهایی که در حالت عادی برای آن‌ها غیرقابل‌دسترس هستند، پرداخته و همین‌طور اشاره می‌کند که توکن‌سازی دارایی‌های واقعی امکان مالکیت بخشی از دارایی‌ها و افزایش مشارکت در بازار را فراهم خواهد ساخت.

دو سازمان معتبر در گروه مشاوره بوستون (BCG و ADDX) بر اساس پژوهش‌های خود تخمین می‌زنند که ارزش دارایی‌های توکن‌سازی‌شده (از جمله املاک و مستغلات، آثار هنری و کالاها) تا سال ۲۰۳۰ می‌تواند از رقم ۱۶ تریلیون دلار فراتر رود. این پیش‌بینی، اهمیت قابل‌توجه توکن‌سازی دارایی‌های واقعی را در تغییر مالکیت سنتی دارایی‌ها و چشم‌انداز سرمایه‌گذاری برجسته می‌کند.

tezos 1
اتریوم

با ورود به سال ۲۰۲۴، توکن‌سازی دارایی‌های واقعی همچنان حایز اهمیت است و پروژه‌های مختلفی از دنیای ارزهای دیجیتال بر توکن‌سازی دارایی‌های واقعی تمرکز کرده‌اند. شرکت امنیت سایبری «هالبرن» (Halborn)، توکن‌سازی دارایی‌های واقعی را زمینه‌ای امیدوارکننده برای کاربرد فناوری بلاک‌چین می‌داند. آن‌ها ضمن اذعان به مزایای ردیابی مالکیت دارایی روی زنجیره بلاک‌چین، بر لزوم توجه به ریسک‌های امنیتی بالقوه مرتبط‌با دارایی‌های توکنیزه‌شده تاکید می‌کنند. همچنین این شرکت همواره اهمیت انجام ممیزی‌های امنیتی بر قراردادهای هوشمند را گوشزد می‌کند تا از امنیت این دارایی‌ها اطمینان حاصل شود. از طرفی پلتفرم‌هایی مانند اتریوم «Ethereum» و تزوس «Tezos» ابزارهایی ویژه برای انجام فرآیند توکن‌سازی و مدیریت دارایی‌های دنیای واقعی ارایه می‌دهند.

در ایران نیز توجه‌‌به توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی در حال افزایش است و شرکت‌هایی مانند «آلفاچین» (Alphachain)، «ارزمون» (Arzmoon) و «بلاک استس» (Block Assets) در این زمینه فعالیت دارند.

قوانین و مقررات توکن‌سازی دارایی‌های واقعی

تمایل روزافزون به پشتیبانی از توکن‌سازی، توسط دولت‌های مختلف در سراسر جهان به چشم می‌خورد. این حمایت از طریق اصلاح مقررات برای پذیرش بهتر توکن‌سازی دارایی‌های واقعی صورت می‌گیرد. برای مثال در آسیا، دولت‌ها و سیاست‌گذاران کشورهایی مانند هنگ‌کنگ و تایلند به‌طور فعال در حال قانون‌گذاری و ایجاد بستری مناسب برای استفاده از این فناوری هستند تا بتوانند جریان‌های درآمدی جدیدی ایجاد کرده و هزینه‌ها را کاهش دهند. همچنین قانون‌گذاران بازارهای مالی در ژاپن، بریتانیا و سوئیس اعلام کردند که توکن‌سازی را برای محصولات با درآمد ثابت، ارز خارجی و مدیریت دارایی آزمایش خواهند کرد.

نکاتی که باید در نظر داشته باشیم:

۱. قوانین و مقررات مربوط‌به توکن‌سازی در هر کشور و منطقه‌ متفاوت است. قبل از توکن‌سازی هر نوع دارایی، باید قوانین و مقررات مربوطه بررسی شود.

۲. توکن‌سازی دارایی‌ها به دانش فنی و تخصص نیاز دارد. باید از یک پلتفرم یا ارایه‌دهنده‌ی خدمات توکن‌سازی معتبر استفاده شود.

توکن‌سازی دارایی‌ها و چشم‌انداز نظام قانونی پیرامون آن به‌سرعت در حال تکامل است. بریتانیا، اتحادیه اروپا و امارات متحده گام‌هایی برای ایجاد چهارچوب‌های قانونی برای حمایت از توسعه توکن‌سازی دارایی‌های واقعی برداشته‌اند. به نظر می‌رسد جامع‌ترین اقدامات نظارتی در این راستا را تاکنون بریتانیا دنبال کرده است؛ در این کشور، قانون‌گذاران به‌دنبال وضع چهارچوب‌های قانونی در توکن‌سازی این دارایی‌ها و اطمینان از درستی انجام این فرآیند هستند.

با توجه‌به اهمیت این موضوع، در ادامه قوانین و مقررات مربوط‌به توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی در بریتانیا را به‌دقت مورد بررسی قرار خواهیم داد؛ به این امید که به ایجاد آینده‌ای پایدار و شفاف در این حوزه کمکی کرده باشیم.

توکن‌سازی در بریتانیا

بریتانیا وارد عصر دیجیتال جدیدی شده و دارایی‌های مختلف در آن به شکل توکن‌های دیجیتال در حال تغییر هستند. تحقیقات و پیشرفت‌های قابل‌توجهی در این زمینه صورت گرفته است؛ طوری‌که بریتانیا را در پذیرش توکن‌سازی پیشرو کرده و نهادهای نظارتی به‌طور فعال در حال ایجاد چهارچوب‌هایی برای اطمینان از مطابقت این نوآوری با قوانین و استانداردهای موجود هستند.

نقش FCA بریتانیا در توکن‌سازی RWA

نقش FCA بریتانیا در توکن‌سازی RWA

سازمان رفتار مالی بریتانیا «Financial Conduct Authority-FCA» مسوول نظارت بر مقررات توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی در بریتانیا است. اگرچه هنوز قوانین خاصی برای این حوزه به‌طور کامل تدوین نشده، اما FCA اقدامات پیش‌دستانه‌ای را برای همکاری با فعالان این صنعت و ایجاد چهارچوبی برای رسیدگی به روندهای نوظهور برداشته است. از جمله این اقدامات، می‌توان به طراحی محیط‌های آزمایشگاهی قانون‌گذاری یا «سندباکس‌های قانون‌گذاری» (regulatory sandboxes) اشاره کرد؛ این محیط‌ها به شرکت‌ها اجازه می‌دهند که در یک فضای امن روی ایده‌های خود کار کنند و با سازمان‌های نظارتی کشورهای دیگر نیز همکاری داشته باشند تا از این طریق قوانین را هماهنگ کنند. به این ترتیب، قوانین توکن‌سازی در کل دنیا یکسان می‌شود.

علاوه بر این، FCA در حال انتشار دستورالعملی مبتنی‌بر تاثیر توکن‌سازی دارایی‌های واقعی روی انواع مختلف توکن‌ها برای اطلاع سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها از قوانین است.

دسته‌بندی توکن‌ها از نظر FCA

سازمان رفتار مالی بریتانیا سه دسته اصلی برای دارایی‌های توکنیزه‌شده در نظر گرفته که هر کدام قوانین خاص خود را دارند:

 • توکن‌های اوراق بهادار (Security Tokens) دارای قوانینی مشابه سهام شرکت‌ها هستند.
 • توکن‌های کاربردی (Utility Tokens) مشابه یک ابزار دیجیتالی برای یک سرویس خاص قانون‌گذاری می‌شوند.
 • توکن‌های پول الکترونیکی (E-money Tokens) قوانینی مشابه پول نقد دیجیتال دارند.

قوانین فعلی FCA برای توکن‌سازی دارایی‌ها

۱. نوع دارایی واقعی توکنیزه‌شده مشخص می‌کند که آن توکن جزو کدام دسته است (اوراق بهادار، کاربردی، یا پول الکترونیکی) و در نتیجه تحت چه قوانینی قرار خواهد گرفت.

۲. ساختار عرضه‌ توکن‌ها (نحوه‌ عرضه و توزیع آن‌ها) مشخص می‌کند که آیا الزامات خاصی مانند الزام تهیه‌ گزارش‌های مالی یا محدودیت‌های بازاریابی و تبلیغات برای آن‌ها اعمال می‌شود یا نه؟

۳. کاربرد موردنظر برای توکن‌ها تعیین می‌کند که آیا این توکن‌ها تحت‌نظر قوانین موجود قرار می‌گیرند یا نیاز به چهارچوب‌های نظارتی جدیدی برای تضمین انطباق آن‌ها وجود دارد.

سیاست‌های آتی FCA در قانون‌گذاری توکن‌سازی RWA

نهاد نظارتی FCA در تلاش برای به‌روز نگه داشتن قوانین خود در رابطه با توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی است. هدف این سازمان حمایت از این نوآوری هم‌زمان با حفظ منافع استفاده‌کنندگان از این فناوری خواهد بود. با پیشرفت این تکنولوژی و افزایش پذیرش آن، FCA هم قوانین خود را برای مقابله با ریسک‌های جدید و کمک به توسعه این حوزه تغییر خواهد داد. قرار است که در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۴ محیط آزمایشی جدیدی برای اوراق بهادار دیجیتال راه‌اندازی شود. این کار با هدف ترویج استفاده بیشتر از دارایی‌های دیجیتال در بازارهای مالی انجام می‌شود.

علاوه بر موارد ذکرشده، عواملی مانند مالیات، حق مالکیت فکری، الزامات حریم خصوصی و امنیت داده‌ها و اقدامات امنیت سایبری برای محافظت در برابر تقلب و حملات سایبری نیز بر محیط قانونی توکن‌سازی دارایی‌های واقعی در بریتانیا تاثیر می‌گذارند.

ابتکارات کلیدی بریتانیا در زمینه‌ توکن‌سازی دارایی‌های واقعی

برخی از اقدامات و دستاوردهای اصلی بریتانیا در زمینه توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی شامل پروژه‌ها و موارد زیر است:

پروژه‌ گاردین (Guardian)

این پروژه که با اتحاد چهار کشور مهم در حوزه مالی یعنی سنگاپور، ژاپن، انگلیس و سوئیس آغاز شده و توسط سنگاپور رهبری می‌شود، یکی از مهم‌ترین پروژه‌های در حال اجرا در این زمینه بوده که با هدف افزایش امنیت و اعتماد در توکن‌سازی دارایی‌های واقعی کلید خورده است. در این پروژه، سازمان رفتار مالی بریتانیا جهت تنظیم قوانین و مقررات لازم‌الاجرا با سایر کشورها همکاری دارد. گاردین به‌دنبال برقراری قوانین و مقررات محکم در بازار ارزهای دیجیتال، شناسایی ریسک‌های احتمالی و پیش‌گیری از رخداد آن‌ها و نهادینه‌سازی استانداردهای جهانی برای اطمینان خاطر و تسهیل فعالیت تمام کشورها در حوزه دارایی‌های دیجیتال است.

توکن‌سازی املاک و مستغلات توسط اداره ثبت ‌اسناد و املاک بریتانیا

اداره ثبت ‌اسناد و املاک بریتانیا (Her Majesty’s Land Registry) که مسوول ثبت اطلاعات مالکیت املاکی با ارزش بیش از هفت تریلیون پوند است با همکاری شرکت «کانسنسیس» (ConsenSys)، نمونه اولیه توکن «سند مالکیت» (Title Token) را راه‌اندازی کرد. توکن سند مالکیت که نمایان‌گر سهام یک ملک است، با دیجیتالی کردن سند مالکیت سنتی، آن را ارتقا بخشیده و نمایشی مدرن و کارآمد از آن ارایه می‌دهد. این توکن در حال حاضر در بازار دارایی‌های دیجیتال پویای «کد‌فای» (Codefi)، محصولی از کانسنسیس صادر شده است. این پروژه، پتانسیل بلاک‌چین را برای افزایش شفافیت، کاهش هزینه‌ها و ساده‌سازی فرآیند معامله املاک و مستغلات به نمایش گذاشت.

پیشرفت مدیران دارایی بریتانیا در حوزه‌ توکن‌سازی دارایی‌های واقعی

ناظر امور مالی انگلستان Financial Conduct Authority
ناظر امور مالی انگلستان Financial Conduct Authority

شرکت‌های پیشرو مدیریت دارایی در بریتانیا نیز از قافله‌ توکن‌سازی عقب نمانده‌اند. برای مثال، شرکت «ابردن» (Abrdn) به توکن‌سازی یک صندوق خاص بازار پول با استفاده از پلتفرم بلاک‌چین عمومی «هدرا» (Hedera) اقدام کرده است. به‌طور مشابه، شرکت «شرودرز» (Schroders) نیز با همکاری شرکت «کالاستون» (Calastone) در پروژه‌ای منحصربه‌فرد که در محیط آزمایشگاهی سندباکس‌های قانون‌گذاری سنگاپور مستقر است، در حال بررسی عمیق‌تر توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی هستند.

استراتژی سازمان رفتار مالی بریتانیا در زمینه‌ توکن‌سازی دارایی‌های واقعی

در حال حاضر، تمرکز اصلی سازمان FCA بر استفاده از فناوری دفترکل توزیع‌شده برای سرمایه‌گذاری‌های خرده‌فروشی نهادی یا مبتنی‌بر پلتفرم است. چشم‌انداز بلندمدت این سازمان، امکان توکن‌سازی دارایی‌های منتخب صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی در آینده است.

نقش دولت بریتانیا در توکن‌سازی دارایی‌های واقعی

دولت بریتانیا با تمرکز بر نوآوری در حوزه بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱ از فعالان این حوزه برای آگاهی از فرصت‌ها و چالش‌های موجود نظرسنجی کرد. این نظرسنجی به افزودن قوانین و راهنمایی‌های جدیدتری منجر می‌شود.

کارگروه ویژه‌ای در دولت بریتانیا به نام UKJT یا (UK Jurisdiction Taskforce) که متشکل از چند قاضی ارشد، وکیل، کمیسر قانون و FCA به‌عنوان ناظر است، ارزهای دیجیتال را به‌عنوان یک نوع دارایی به رسمیت شناخته است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که این گروه در حال انجام مشاوره درباره معامله با دارایی‌های دیجیتال از جمله رمزارزها و توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) است. این اقدام از دولت بریتانیا سبب محکم شدن پایه قانونی فعالیت‌های توکن‌سازی خواهد شد.

سازمان‌های دولتی مانند بانک مرکزی انگلیس، FCA و نماینده‌ شرکت‌های فعال در این حوزه با همکاری یکدیگر فضای مناسبی را برای پیشرفت توکن‌سازی در چهارچوب قوانین منطقی و کارآمد ایجاد کرده‌اند. بریتانیا با قوانین شفاف و راه‌حل‌های نوآورانه، سعی در تبدیل شدن به پیشتاز حوزه‌ی دارایی‌های دیجیتال دارد.

توکن‌سازی دارایی‌های واقعی تحولی اساسی در صنعت رمزارزها

کارشناسان بر این باورند که توکن‌سازی گام مهمی به‌سمت دیجیتالی شدن دارایی‌های مالی است. فناوری بلاک‌چین با ارایه امکاناتی نظیر کارآمدی، شفافیت و امنیت بستر مناسبی برای توکن‌سازی دارایی‌های واقعی فراهم می‌کند؛ طوری‌که برآورد می‌شود ارزش بازار دارایی‌های توکنیزه‌شده بر بستر بلاک‌چین به ۲۰ تریلیون دلار خواهد رسید.

تاثیر دارایی‌های واقعی بر پذیرش رمزارزها

 • توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی با افزایش دسترسی به دارایی‌ها (به‌صورت دیجیتال در بلاک‌چین)، می‌تواند شمار بیشتری از سرمایه‌گذاران را به فضای ارزهای دیجیتال جذب کند.
 • توکن‌سازی موجب بهبود نقدشوندگی در بازارهای کم‌تحرک مانند املاک شده و امکان سرمایه‌گذاری با سرمایه‌های کمتر را فراهم می‌کند.
 • بلاک‌چین با ارایه‌ دفترکل شفاف و غیرقابل‌تغییر، اعتماد به مالکیت و انتقال دارایی‌ها را افزایش می‌دهد.
 • لازمه‌ پذیرش گسترده، رسیدگی به چالش‌های نظارتی و ایجاد زیرساخت‌های امن است.
 • توکن‌سازی دارایی‌های واقعی می‌تواند پل ارتباطی میان دنیای مالی سنتی و ارزهای دیجیتال بوده و با بررسی چگونگی مدیریت و درآمدزایی از این راه، آن‌ها را به یکدیگر پیوند دهد.
 • با ورود دارایی‌های دنیای واقعی به فضای بلاک‌چین، درک عموم از ماهیت ارزهای دیجیتال تغییر کرده و جنبه‌ کاربردی آن پررنگ‌تر می‌شود.
 • توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی با تسهیل فرآیندها و سهولت حسابرسی موجب رشد بازار رمزارزها نیز خواهد شد.

نقش تقاضا در پذیرش توکن‌سازی

تقاضای بازار عامل مهمی در پذیرش توکن‌سازی است. در حال حاضر، تمایل زیادی برای انتقال همه دارایی‌های مالی به بلاک‌چین وجود ندارد. سیستم‌های موجود در بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و املاک بعید است به‌راحتی جایگزین شوند؛ بنابراین بازارهای جدید با تقاضای بالا، رهبران اصلی پذیرش توکن‌سازی خواهند بود.

نقش هوش مصنوعی در توکن‌سازی

ترکیب هوش مصنوعی و توکن‌سازی می‌تواند به بهبود کارایی در تجارت، تعامل با مشتری، انطباق با مقررات و نظارت منجر شود. مدل‌های هوش مصنوعی در قراردادهای هوشمند می‌توانند بر اساس مجموعه‌ای خاص از رویدادها، توصیه‌هایی برای سرمایه‌گذاری یا اجرای تراکنش‌ها ارایه دهند و بدین ترتیب، لایه‌ای اقتصادی برای اجرای اقدامات مطابق با دستورالعمل‌های از پیش تعریف‌شده، ایجاد کنند.

برای استفاده‌ موثر از هوش مصنوعی در مدیریت سرمایه‌گذاری، به زیرساخت‌های امن، غیرمتمرکز و کاملن شفاف در بهبود محصولات ارایه‌شده به مشتریان نیاز است که فناوری دفترکل توزیع‌شده می‌تواند آن را فراهم کند. هوش مصنوعی حوزه‌ پیچیده‌ای است و ارزیابی دقیق کاربردها و ریسک‌های آن به بررسی و تحقیق بیشتری نیاز دارد.

چشم‌انداز توکن‌سازی دارایی‌های واقعی

استفاده از فناوری بلاک‌چین برای تبدیل دارایی‌های دنیای واقعی به دیجیتال برخلاف موانعی همچون لزوم مقررات شفاف‌تر و بهبود قوانین و امنیت برای پذیرش گسترده، نویدبخش انقلابی در دنیای مالی است و پتانسیل قابل‌توجهی برای افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال دارد. این فناوری برای دست‌یابی به پتانسیل واقعی خود، به یک ساختار مقرراتی یکپارچه و بهینه نیاز دارد. این ساختار باید مرزهای قانونی را به‌طور کامل مشخص سازد تا با کارایی بیشتر و امنیت بالاتر تحولی در دنیای مالی ایجاد کند.

منابع

Tokenization Regulations 2023: A Comprehensive Guide – Nextrope – Your Trusted Partner for Blockchain Development and Advisory Services

https://www.finextra.com/blogposting/25455/real-world-asset-tokenization-breakthrough-in-2024

blog/real-world-asset-rwa-tokenization-in-crypto/

https://www.kucoin.com/learn/crypto/rise-of-tokenized-real-world-assets-rwa

https://www.halborn.com/blog/post/introduction-to-real-world-asset-rwa-tokenization

https://crypto.news/rwa-tokenization-will-bring-huge-opportunities-and-sacrifices-opinion/

https://www.kitco.com/news/article/2024-02-08/real-world-asset-tokenization-and-future-financial-markets-part-2

https://www.kitco.com/news/article/2024-02-06/real-world-asset-tokenization-and-future-financial-markets-part-1

UK Fund Tokenisation – A Blueprint for Implementation.pdf (theia.org)

brightnode.io/tokenization-in-the-uk-a-new-digital-era/

https://nextrope.com/tokenization-regulations-2023-a-comprehensive-guide/

https://www.antiersolutions.com/asset-tokenization-regulations-in-the-uk/

لینک کوتاه: https://www.bcamag.com/g3ye
حسین قطبی
حسین قطبی
مقاله‌ها: 7

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *